НБА

Најлуд пресврт во последната деценија во НБА, Клиперс се вратија од миниус 35 и победија (ВИДЕО)

Лос Анџелес Клиперс се вратија од 35 поени негатива и успеаа да го победат Вашингтон со 116-115, ваков пресврт последен пат се случил во 2009 година. 

Во текот на втората четвртина Вашингтон има водство од 66-31, во тој момент никој не ни помислуваше дека може да се случи поинаков резултат од нивна победа.
 
Но, Клиперс режираа неверојатен пресврт, почнаа постепено да ја намалуваат негативата, а во самиот финиш при водство на Вашингтон од 115-112, Лук Кенард погоди тројка на секунда до крајот, а врз него беше направен и фаул. Со дополнителното слободно фрлање ја донесе победата од 116-115.
 
Кофи со 29 поени беше најефикасен во составот на Клиперс, Кенард постигна 25, кај Вашингтон Бил даде 23.
 
Ваков пресврт последен пат се случил на 21. декември 2009 година кога Сакраменто го победи Чикаго иако губеше со 35 поени разлика.
Резултати:
 
Детроит - Денвер 105:110
Филаделфија - Њу Орлеанс 117:107
Торонто - Шарлот 125:113
Вашингтон - ЛА Клиперс 115:116
Бостон - Сакраменто 128:75
Бруклин - ЛА Лејкерс 96:106
Хјустон - Сан Антонио 104:134
Голден стејт - Далас 130:92
Портланд - Минесота 107:109

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе

Сите политичари и безмалку сите новинари во Македонија, се со став дека нема или поточно не е можен план Б во преговарањето за влез во ЕУ со Бугарија.

повеќе

(Насловот е на турски со причина, во превод, „писмо или револвер“.)

повеќе