НБА

„Најк“ не му дозволи на Леброн да му го даде бројот 23 на Дејвис

Иако сакаше, Леброн Џејмс нема да може да му го даде бројот 23 на својот нов колега, Антони Дејвис, причина е „Најк“ кој засега не го дозволува тоа.

Леброн Џејмс изјави дека ќе му го отстапи бројот 23 на својот пријател Ентони Дејвис, а тој ќе се врати на бројот шест, но тоа ќе биде одложено.
 
Причината е „Најк“ кој не дозволува сега да се случи промената на бројот на Леброн бидејќи ќе загубат десетици милиони долари.
 
Имаат многу порачки и дресови на залиха од Леброн Џејмс со бројот 23, па доколку се случи промена тие би пропаднале а финансиската загуба би била голема.
 
Официјалниот рок за промена на броевите на играчите е до 15 март, но лигата може да дозволи промена на бројот ако тоа го побара производителот.
 
Леброн Џејмс ќе може до 15 март 2020 да побара промена на бројот за сезоната 2020/21. Во следната сезона тој ќе продолжи да носи 23.
 

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе