СП 2019

Најдобриот кошаркар во НБА ќе игра за Грција на Светското првенство

Јанис Адетокумбо кој беше прогласен за МВП на минатата сезона во НБА, потврди дека ќе настапи за Грција на престојното Светско првенство во Кина. 

Добри вести за Грците, Јанис Адетокумбо ќе биде во нивниот состав за Мундијалот во Кина.
 
„Се уште не сум зборувал со селекторот, не знам на која позиција ќе играм. Но најважно ми е да играм за мојата земја. Како кошаркар мојата задача е да им помагам на моите соиграчи“, изјави Адетокумбо.
 
Грција со него во составот се надева дека ќе се бори и за медал на Светското првенство. Тие се во групата Ф заедно со Бразил, Црна Гора и Нов Зеланд.
 
Мундијалот се игра од 31 август до 15 септември.

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе