НБА

На Дончиќ еден скок му недостасуваше за трипл-дабл, Далас го победи Торонто (ВИДЕО)

Во вториот натпревар Далас дојде до првата победа откако со 103-95 славеше на гостувањето кај Торонто, Лука Дончиќ беше најдобар на теренот. 

Со подобра игра во второто полувреме Далас успеа да дојде до триумф на гостински терен кај Торонто.
 
Лука Дончиќ имаше имаше 27 поени, 12 асистенции и девет скока, одличен беше и Хардавеј кој постигна 25 поени. Кај Торонто најдобар беше Ануноби со 23 поени.
 
 
Резултати:
 
Кливленд - Атланта 101:95
Индијана - Мајами 102:91
Торонто - Далас 95:103
Чикаго - Детроит 97:82
Минесота - Њу Орлеанс 96:82
Сан Антонио - Милвоки 111:121
Портланд - Феникс 134:105
ЛА Клиперс - Мемфис 114:120

Освен тоа што муралите се моќно средство за комуникација, тие можат да бидат и предмет на манипулации, па и пропаганда, подигање тензии и продлабочување на недоразбирањата во БиХ.

повеќе

Процесот на донесување на буџетот ме потсетува на една изрека на поранешниот државен секретар на трезорот на САД, Џејкоб Лу (Jacob Lew) кој вели дека „Буџетот не е само колекција на бројки, туку израз на нашите вредности и аспирации“.

повеќе

Конески со голема дарба и со рационална мисла, создаде комуникативна поезија, создаде за македонските генерации образец на читлива литература.

повеќе