Втора АБА лига

МЗТ триумфално и против Рогашка за три од три во втората АБА лига

МЗТ Скопје остана перфектен во втората АБА лига, вечерва „штрковите" беа подобри од Рогашка со 74-54.

Шампионот на Македонија прикажува одлични партии на стартот од новата сезона во втората АБА лига. Избраниците на Кочов пред своите фанови стигнаа до убедлива победа против Рогашка.

По една израмнета прва четвртина, во која гостите имаа минимална предност (19-20), МЗТ Скопје својот квалитет го покажа во продолжението од мечот. Со одлична игра во одбраната, „штрковите“ му дозволија само 5 поени на противникот во вторите 10 минути, тие постигнаа 15 во овој период, па на пауза заминаа со позитива од девет поени.

МЗТ Скопје продолжи во исто темпо и во третата четвртина, ја добија со 25-17, и веќе тука беше јасно кој ќе слави на овој натпревар. Последните 10 минути беа рутински одработени за триумф од 74-54 и три од три.

Стојановски со 18 поени беше прв играч во редовите на МЗТ Скопје, Крстевски реализираше 13 поени, а Омот запиша 11 поени.

Социјалниот маркетинг веднаш би можел ефективно да придонесе во напорите против нееколошкото однесување во нашата земја.

повеќе

Античкиот грчки филозоф Хераклитус, кој живеел пред Сократ, Платон и Аристотел, е авторот на често користената поговорка „панта реи“ (Panta rei), односно, во превод, поедноставено: ,„сѐ тече, сѐ се менува, ништо не останува исто, нема апсолутна вистина и единствена реалност е повеќегодишно движење“.

повеќе

Интеграциите и буџетски субвенционираната економија и социјала се проектираните теми на кампањата на власта за претстојните избори.

повеќе