АБА2 лига

МЗТ со серија од 20-0 направи голем пресврт и го доби македонското дерби во АБА2

МЗТ Скопје ја доби пресметката против Пелистер во втората АБА лига, „штрковите" со фантастична втора четвртина, во која имаа серија од 20-0, направија пресврт и славеа со 80:64.

Првото македонско дерби во АБА2 лигата му припадна на МЗТ Скопје, вечерва во „балонот’ во Осиек, „штрковите“ го совладаа Пелистер со 80:64.

Пелистер подобро го отвори натпреварот и со серија од 0-7 направи опиплива предност од 10-19, „зелено-белите“ од Битола првата четвртина ја добија со 18:26.

На стартот од вториот дел, Пелистер постигна три бода за двоцифрена предност и +11, но избраниците на Илиевски застанаа тука, и речиси шест минути не реализираа. МЗТ Скопје ја искористи кризата на противникот, го наполни протиничкиот кош, направи серија од 20-0, и поведоа со 38:29. До крајот на полувремето, предноста на „штрковите“ изнесуваше 51:38.

Во третата четвртина силите на теренот беа изедначени, за МЗТ Скопје рутински да ги одработи последните 10 минути и да слави со 80:64.

Немања Милошевиќ беше убедливо најдобар поединец на паркетот со 29 поени и 6 скока, во редовите на МЗТ Скопје двоцифрен учинок имаа и Дастин Вер со 13 поени, Бојан Крстевски со 12 поени и Хуан Дејвис со 11 поени.

Никола Малешевиќ и Игор Кесар со по 15 поени беа најефикасни во редовите на Пелистер.

Со фактот што Европа продолжува да плаќа милијарди долари за рускиот гас секој месец, таа и понатаму игра онака како што свири Кремљ, покажувајќи на тој начин дека е заробеник на сопственото задоволство.

повеќе

Грејната сезона заврши во месец април како и секоја година, но последнава беше со многу проблеми кои произлегоа од енергетската криза, од војната во Украина и генерално од светската економска криза.

повеќе

Откривањето на минатото ни помага многу да ги научиме изненадувањата на иднината.

повеќе