АБА 2 лига

МЗТ Скопје запиша нова победа, во „Јане Сандански“ падна Сплит

МЗТ Скопје дојде до петтата победа оваа сезона во АБА 2 лигата откако со 70:64 го совлада тимот на Сплит и остана на првото место на табелата. 

МЗТ Скопје реди само победи на домашен терен во регионалното натпреварување, на менито на македонскиот шампион овој пат беше Сплит.
 
Натпреварот беше борбен и рамноправен во целиот тек, екипите се менуваа во водство, а победникот беше решаван во последните минути. Во финишот МЗТ Скопје подобро се снајде и на крајот славеше заслужена победа од 70:64.
 
Херој во победата беше капитенот Дамјан Стојановски кој имаше 24 поени, Бојан Крстевски постигна 12, одличен беше и Андреј Магдевски со девет поени, осум скока и дури седум украдени топки.
 
По шест кола МЗТ Скопје има пет победи и еден пораз во АБА 2 лигата, во моментов се наоѓа на првото место на табелата.

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе