АБА Лига 2

МЗТ Скопје убедлив против Спарс пред плејофот дуелот

МЗТ Скопје со 93:77 го победи Спарс од Сараево во последното коло од лигашкиот дел, токму овој противник е и тимот со кој македонскиот претставник ќе игра во полуфиналето од плејофот.

МЗТ Скопје токму со Спарс со кој ќе играат во плејофот го заврши лигашкиот дел од втората АБА лига.
 
Македонскиот тим беше доминантен на денешниот натпревар и забележа убедлива победа од 93:77.
 
Неизвесно беше само во првите десет минути по кои МЗТ Скопје водеше со 24:23. Во продолжението македонскиот тим се одлепуваше, на одморот се замина со 45:40.
 
На почетокот од вториот дел МЗТ Скопје имаше серија од 10-0, а во еден момент од мечот имаше и +18, 78-60. На крајот славеше со 93:77.
 
Најдобар поединец на мечот беше Предраг Самрџиски со 26 поени и 14 скока, Иванов реализираше 19, Вудард 11.
 
МЗТ Скопје лигашкиот дел го заврши на третото место, па Спарс ќе ја имаат предноста на домашен терен во полуфиналето од плејофот.

На мојот пријател, овчарот Митко му реков: „Дојде време ти, јас, сите граѓани на Македонија да си го вратиме суверенитетот на оваа наша држава".

повеќе

Неопходно е да се допрецизира законот со што би се овозможило одреден дел од финансиски средства да се пренасочат кон делот на општествена одговорност на приредувачите на игри на среќа со цел подобрување на спортската инфраструктура.

повеќе

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе