Ждрепка за новата сезона

МЗТ Скопје стартува со Куманово, Работнички му гостува на ФМП

Денеска во просториите на КФСМ беше извршена ждрепката за новата сезона во Првата кошаркарска лига.

Новата сезона ќе брои 11 екипи, а во првата фаза од натпреварувањето ќе се одиграат 22 кола.
 
МЗТ Скопје одбраната на титулата ќе ја почне на домашен терен против Куманово, а Работнички ќе гостува кај Академија ФМП.
 
Секое коло ќе има по еден слободен тим, а во вториот тоа ќе биде вториот тим на МЗТ.
 
Вечното дерби меѓу МЗТ Скопје и Работнички ќе се игра во последното коло, односно 11 и 22 коло.
 
1 коло:
 
Академија ФМП - Работнички
Еуроникел - Гостивар
Кожув - АВ Охрид
Вардар - Пелистер
МЗТ Скопје - Куманово
МЗТ Скопје 2 е слободен

Стариот систем е неодржлив затоа што вродува со богатење на поединци наместо на општеството и граѓаните.

повеќе

Секој може да биде менаџер во „добри денови", но најчесто менаџерската работа не е за „добрите денови" туку постојан баланс помеѓу проблемите и можностите за оптимизирано управување на компанијата.

повеќе

Нека се соберат во Дојран, нека се договорат и нека нѐ известат. Сите други пак нека се спремаат за вистински избори во постпандемискиот период.

повеќе