АБА Лига 2

МЗТ Скопје со убедлива победа се враќа од Цетиње

МЗТ Скопје го надигра Ловќен и го победи со 85:67 на негов терен во Цетиње, со тоа македонскиот тим ја прекина серијата од два порази по ред.

МЗТ Скопје забележа нова победа во втората АБА лига победувајќи на гостувањето кај Ловќен со 18 поени разлика и тоа против директниот ривал за втората позиција.
 
МЗТ Скопје уште на стартот на натпреварот покажа доминација добивајќи ја првата четвртина со 22:16, домаќините успеаа да намалат во вториот период и на одморот се замина со 38:25 за македонскиот тим.
 
Победникот беше решен во третиот период кој МЗТ Скопје го доби со девет разлика, во последната четвртина не само што ја одбрани предноста туку и ја зголеми за конечна победа од 85:67.
 
Најефикасен во составот на МЗТ Скопје беше Бојиќ со 24 поени, Вудард постигна 18, Дамјан Стојановски 10. Деби во составот на МЗТ Скопје имаше Предраг Самраџиски кој постигна четири поени за девет минути.
 
Во следното коло МЗТ Скопје е домаќин на Зрињски, тој меч се игра за една недела.
 

Северна Македонија стана кандидат 9 години пред Албанија и нема ништо лошо побрзо и да оди напред.

повеќе

Сега, додека балканскиве политичари ќе шетаат низ духовноста како волови во свила - каде им се врвните интелектуалци што би внеле елеганција во совладување на споровите?

повеќе

Рециклирањето можеби ни се чини како спас за природата, но најчесто е спасение само за нашата (валкана) совест.

повеќе