Куп на Македонија, „Благоја Георгиевски Буштур“

МЗТ Скопје по десетти пат го освои Купот на Македонија

МЗТ Скопје со 77-69 го победи вечниот ривал Работнички во финалето и по десетти пат го освои Купот на Македонија кој од оваа година го носи името „Благоја Георгиевски Буштур“. 

Фото: КФСМ
МЗТ Скопје беше подобриот тим во финалето кое се одржа во СРЦ „Кале“, „металците“ водеа во текот на целиот меч и на крајот заслужено се радуваат на големиот трофеј.
 
Во финишот од мечот Работнички успеа да се доближи до четири негатива, но МЗТ Скопје во последните минути беше поприсебен и не дозволи да го загуби водството, на крајот славеше со 77-69.
 
Најдобар во составот на МЗТ Скопје беше Дамјан Стојановски со 19 поени, тој беше прогласен и за МВП, Крстевски постигна 16, Гравет и Олуџоби по 13. Кај Работнички најдобар беше Аска со 20 поени, Питс постигна 13.
 
Возбудувањата во македонската кошарка продолжуваат веќе во среда кога се играат првите четвртфинални средби од плејофот.

Легенда под Главна слика

Фото: КФСМ

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе

На три месеци пред избори, Владата носи закони и уредби со катастрофални последици по граѓаните, што е просто неверојатно.

повеќе

ДУИ, која по конфликтот го вееше албанското црвено - црно знаме, потоа синото, на следните избори ќе го вее зеленото.

повеќе