АБА лига

МЗТ Скопје падна во второто полувреме и загуби од Морнар (ВИДЕО)

МЗТ Скопје претрпе нов пораз во АБА лигата, овојпат тимот од Аеродром на свој терен, во салата „Јане Сандански“ загуби од Морнар со 94-77. 

МЗТ Скопје одлично го почна мечот, ја доби првата четвртина со 27-22, а и на одморот замина со позитива, нашиот тим водеше против Морнар со 47-44.
 
Но, следуваше голем пад во третиот период во кој македонскиот тим постигна само 10 поени, Морнар го презема водството, ги доби и последните десет минути и на крајот славеше со убедливи 94-77.
 
Најдобар во составот на МЗТ Скопје беше Бојан Крстевски кој постигна 22 поени, Кефи реализираше 14, а Војдан Стојановски 13. Кај победничкиот тим, Михајловиќ постигна 25 поени, Расел 22.
 
По шест одиграни натпревари МЗТ Скопје има една победа и пет порази. Во следното коло кое се игра на 18. ноември, Аеродромци му гостуваат на ФМП.
 

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе