АБА 2 лига

МЗТ Скопје ја победи Сутјеска, судиите ја празнеа салата

МЗТ Скопје ја забележа 12. победа во втората АБА лига оваа сезона откако триумфираше врз Сутјеска со 88:78, натпреварот го одбележа и инцидент. 

Македонскиот шампион МЗТ Скопје со победа над Сутјеска се рехабилитираше од поразот од Борец во минатото коло.
 
МЗТ Скопје бавно го почна натпреварот, по првата четвртина имаа негатива од пет поени, а на одморот Сутјеска замина со еден кош предност 33:32.
 
Аеродромци победата ја обезбедија во третата четвртина која ја добија со 27:15, до крајот само ја одржаа предноста за конечни 88:87.
 
Стојановски со 28 поени беше најдобриот на теренот, по 14 поени реализираа Крстевски и Харис.
 
На мечот се случи и инцидент, судиите ја празнеа салата поради тоа што беа мета на навивачката група „Фемили“ која ги навредуваше и фрлаше предмети на теренот. 

ЕУ покажа дека не е во состојба да ги исполни ветувањата дадени пред скоро две децении во Солун и одлучи веќе да не се преправа.

повеќе

Кога политичарите сватија за каква моќна алатка се работи, час поскоро побрзаа да менуваат закони со кои „бомбите" нема да бидат докази.

повеќе

Брегзитот, односно напуштањето на Велика Британија на ЕУ, без сомневање ќе влијае врз градењето на новата политичка архитектура во Европа, со нова поделба на интересни зони на стариот континент.

повеќе