АБА 2 лига

МЗТ Скопје ја победи Сутјеска, судиите ја празнеа салата

МЗТ Скопје ја забележа 12. победа во втората АБА лига оваа сезона откако триумфираше врз Сутјеска со 88:78, натпреварот го одбележа и инцидент. 

Македонскиот шампион МЗТ Скопје со победа над Сутјеска се рехабилитираше од поразот од Борец во минатото коло.
 
МЗТ Скопје бавно го почна натпреварот, по првата четвртина имаа негатива од пет поени, а на одморот Сутјеска замина со еден кош предност 33:32.
 
Аеродромци победата ја обезбедија во третата четвртина која ја добија со 27:15, до крајот само ја одржаа предноста за конечни 88:87.
 
Стојановски со 28 поени беше најдобриот на теренот, по 14 поени реализираа Крстевски и Харис.
 
На мечот се случи и инцидент, судиите ја празнеа салата поради тоа што беа мета на навивачката група „Фемили“ која ги навредуваше и фрлаше предмети на теренот. 

Кога кризата со коронавирусот ќе заврши, светот повеќе нема да биде ист, концептот на неолиберализмот ќе биде редизајниран.

повеќе

Благодарејќи на коронавирусот, граѓаните го видоа вистинското лице на  оваа натприродна организација, наречена државна администрација. Алчна, себична, несолидарна, нечувствителна.

повеќе

Солидарноста е единствениот начин за надминување на оваа криза.

повеќе