АБА 2 лига

МЗТ Скопје ја победи Сутјеска, судиите ја празнеа салата

МЗТ Скопје ја забележа 12. победа во втората АБА лига оваа сезона откако триумфираше врз Сутјеска со 88:78, натпреварот го одбележа и инцидент. 

Македонскиот шампион МЗТ Скопје со победа над Сутјеска се рехабилитираше од поразот од Борец во минатото коло.
 
МЗТ Скопје бавно го почна натпреварот, по првата четвртина имаа негатива од пет поени, а на одморот Сутјеска замина со еден кош предност 33:32.
 
Аеродромци победата ја обезбедија во третата четвртина која ја добија со 27:15, до крајот само ја одржаа предноста за конечни 88:87.
 
Стојановски со 28 поени беше најдобриот на теренот, по 14 поени реализираа Крстевски и Харис.
 
На мечот се случи и инцидент, судиите ја празнеа салата поради тоа што беа мета на навивачката група „Фемили“ која ги навредуваше и фрлаше предмети на теренот. 

Германската канцеларка Ангела Меркел, меѓу другите, беше гневна; Балканот помодре од бес. ЕУ сега се обидува да го натера Макрон да го тргне ветото пред Европскиот самит во март.

повеќе

Мојата заложба е конечно законите и прописите наместо инструмент за спроведување лични интереси, да ја добијат вистинската функција, заштита на интересите на граѓаните. За жал...

повеќе