АБА 2 лига

МЗТ Скопје ја победи Сутјеска, судиите ја празнеа салата

МЗТ Скопје ја забележа 12. победа во втората АБА лига оваа сезона откако триумфираше врз Сутјеска со 88:78, натпреварот го одбележа и инцидент. 

Македонскиот шампион МЗТ Скопје со победа над Сутјеска се рехабилитираше од поразот од Борец во минатото коло.
 
МЗТ Скопје бавно го почна натпреварот, по првата четвртина имаа негатива од пет поени, а на одморот Сутјеска замина со еден кош предност 33:32.
 
Аеродромци победата ја обезбедија во третата четвртина која ја добија со 27:15, до крајот само ја одржаа предноста за конечни 88:87.
 
Стојановски со 28 поени беше најдобриот на теренот, по 14 поени реализираа Крстевски и Харис.
 
На мечот се случи и инцидент, судиите ја празнеа салата поради тоа што беа мета на навивачката група „Фемили“ која ги навредуваше и фрлаше предмети на теренот. 

Пандемијата на коронавирусот која го зафати целиот свет, не само што има огромно влијание врз јавното здравство, општеството и економијата како целина, туку предизвика пустош и во спортот.

повеќе

За транспортерите – благодарам, за мерките – итност, за компаниите надеж дека Владата ќе ги искористи сите ресурси на државата за да ги одржи во живот, без разлика на цената што треба да се плати за тоа.

повеќе

Пандемијата со коронавирусот започна во време кога довербата во институциите беше на рекордно ниско ниво. 

повеќе