Прва лига

МЗТ Скопје го доби дербито со Работнички и ја осигура втората позиција

Шампионот на Македонија, МЗТ Скопје славеше во пресметката со градскиот ривал Работнички, „Штрковите" го добија вечното дерби со 80-76

Во интересен и возбудлив натпревар, МЗТ Скопје не дозволи Работнички трет пат во серија да триумфира во меѓусебните пресметки оваа сезона. Со одличен финиш, „Штрковите“ забележаа победа од 80-76 и ја осигураа втората позиција на табелата.

Гостите добро го започнаа натпреварот, и поведоа со 4-10, но МЗТ брзо се врати во игра и првата четвртина ја реши во своја корист со 24-22. Избраниците на Кочов ја одржува предноста во вторите 10 минути, за на пауза да се замине со +4 (47-43).

Слично беше и во третата четвртина, МЗТ го имаше водството но „Штрковите“ никако не успеваа да се одлепат и во завршните 10 минути влегоа со три поени позитива (60-57).

Работнички прв зададе удар и со серија од 2-8, „центарци“ поведоа со 65-68, но МЗТ Скопје не потклекна, врати со 9-0 и практично тука беше решен победникот. Конечниот резултат гласеше 80-76.

Крафорд со 16 поени и 10 асистенции беше прв играч на МЗТ Скопје, а двоцифрени уште беа и Трајковски со 12, Симоновски со 11 и Дамјан Стојановски со 10 поени.

Во редвоите на Работнички најдобар поединец беше Костов со 29 поени, Еванс постигна 12, а Робинсон 11 поени.

Умре Милена Дравиќ. Да живеевме во некое друго време, во некоја друга земја, таа вест ќе се прикажеше на екраните на југословенските телевизии, како што ни се прикажа веста за смртта на Тито.

Во кичестиот амбиент на магичното Скопје, каде што се изградени огромни споменици на Александровите фалангисти, а знамето на НАТО се вее пред зградата на Генералштабот, во градот поделен на македонски и на албански дел, лебди Бизмарковата геополитичка визија: оној што ја контролира долината на реката Вардар, станува господар на Балканот.

Повеќе од 40 години пишувам за самостојноста на македонскиот јазик и идентитет и на моменти бев подложуван и на физички напад поради моите ставови. Јас не би прифатил ништо што го негира признавањето на Македонија.