АБА лига

МЗТ се радува на прва победа по 4 години во АБА лигата

МЗТ Скопје славеше во пресметката против Студентски Центар со 92-79 за прва победа по 2018 година во АБА лигата.

По пауза од четири години, МЗТ Скопје забележа победа во АБА лигата, вечерва на домашен терен „штрковите“ славеа во пресметката против Студентски Центар.

Првото полувреме беше изедначено, шампионот на Македонија на пауза замина со еден поен разлика откако Кафи погоди тројка со звукот на сирената.

Избраниците на Петровиќ фуриозно го започнаа второто полувреме, па стигнаа до +12 (60-48) и креираа опиплива предност која потоа рутински ја сочуваа до крајот за триумф од 92-79.

Мајкл Кафи со 22 поени и 7 асистенции беше лидер на МЗТ Скопје на денешниот натпревар, Дамјан Стојановски постигна 14 поени, Југитоглу и Миќовиќ реализираа по 13 поени, а двоцифрен учинок имаше и Војдан Стојановски.

Деновиве адвокатот Тортевски во дебатна емисија рече дека немаме критична маса за држава. Не знам дали е така, но изгледа немаме критична маса за сериозни дебати и дијалози во општеството. 

повеќе

Светска банка проценува дека за секој долар инвестиран во здравството, државата има бенефит од 4 долари во смисла на зголемена економска продуктивност.

повеќе

Провокација е именувањето на бугарските клубови „Борис III“ и „Ванчо Михајлов“. Не можеа ли да бидат со имињата Елин Пелин, Димчо Дебељанов, Черноризец Храбар или Иван Вазов?

повеќе