Втора АБА лига

МЗТ повторно го освои Сараево, „штрковите“ со пет од пет против Спарс

МЗТ Скопје триумфираше на гостувањето во Босна и Херцеговина во 2. коло од втората АБА лига, вечерва „штрковите" триумфираа над Спарс со 65-77.

Два од два за шампионот на Македонија на стартот од новата сезона во втората АБА Лига. МЗТ Скопје вечерва ја оправда фавористката улога и одново го освои Сараево, „штрковите“ го совладаа Спарс со 65-77 и ја забележаа победата број 5 во пресметките со клубот од БиХ. 

Мечот почна со водство на МЗТ, но Спарс брзо ја превзеде резултатската иницијатива и се одлепи на +9 (16-7). Гостите не дозволија противникот рано да се одлепи, па со добра завршница на првите 10 минути, се изборија за 20-16. 

Спарс го диктираа темпото во најголемиот дел од вториот период, но МЗТ одново го надигра противникот во финишот и на пауза се замина со минимална предност на домаќините 35-34. 

Во третата четвртина, резултатот беше тесен се до три минути пред крајот на овој период. Потоа на паркетот имаше доминација на МЗТ која резултираше со позитива од пет поени (52-57). 

Во последните 10 минути, „штрковите“ беа тие кои доминираа, лесно се справуваа со пртивникот и само ја зголемуваа предноста за на крајот да слават со високи 12 поени предност. 

Хиндс беше прв играч на МЗТ Скопје со 23 поени, Стојановски реализираше 12 поени, а двоцифрен беше и Омот со 10 поени.

ЕУ треба принципиелно да реагира на отворениот национал-шовинизам на бугарскиот парламент, се вели во отвореното писмо на македонски академици и професори до европретставниците во Македонија.

повеќе

Нашиот процес на преговори многу веројатно ќе биде предмет на уште построги критериуми и мониторинг имајќи ги предвид искуствата на земјите кои во моментот преговараат. 

повеќе

На Македонија и Бугарија им треба дебата која ќе го унапреди историското разбирање без робување на идеологии, митологии и политики.

повеќе