Втора АБА лига

МЗТ го потврди настапот во плеј-офот со лесна победа над Рогашка

„Штрковите" ќе бидат дел од разигрувањето во втората АБА лига откако вечерва со 84-70 забележаа лесна победа во дуелот со Рогашка.

МЗТ Скопје го потврди настапот во плеј-офот на две кола пред крајот на регуларниот дел во втората АБА лига. „Штрковите“ вечерва на домашен терен триумфираа против Рогашка со 84-70.

Тимот од „Јане Сандаски“ беше претпазлив на отворањето на мечот па гостите го искористија тоа и ја решија првата четвртина во своја корист со 16-19.

Но МЗТ Скопје го крена темпото на игра во продолжението, брзо дојде во позитива и на пауза замина со двоцифрена предност (40-28). „Штрковите“ диктираа темпо и во третата четвртина, во која целосно го надиграа противникот и овој период го добија со 26-9 за убедлива предност од 26 поени во пресрет на завршните 10 минути.

Кога се беше јасно кој ќе слави вечерва, домаќините малку се опуштија па конечниот резултат на семафорот гласеше 84-70.

Бојиќ со 17 поени беше прв стрелец во редовите на МЗТ, Медфорд и Иванов реализираа по 14 поени, Вудард придодаде 13 а Самарџиски средбата ја заврши со 10 поени.

Избраниците на Ѓорѓи Кочов во преостанатите два меча ќе се обидат да забележат две победи (против Сутјеска и Спарс) кои ќе им го донесат второто место на табелата а со тоа и предност на домашен терен во полуфиналето.

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје.