Втора АБА лига

МЗТ до уште една домашна победа, Сутјеска настрада во „Јане Сандански“

МЗТ Скопје ја забележа седмата победа во втората АБА лига, вечерва пред своите фанови со високи 94-73 славеше над Сутјеска.

„Штрковите“ стигнаа до уште една домашна победа, во последниот натпревар оваа година во „Јане Сандански“, забелжаа убедлив триумф над Сутјеска.

Гостите пружија отпор само во првата четвртина, која ја решија во своја корист со 20-21. Но во продолжението од мечот, МЗТ Скопје беше тој кој диктираше темпо.

На пауза се замина со предност од шест поени (46-40), за позитивата да се искачи на +10 на крајот од третиот перод. Избраниците на Кочов не се задоволија со ова водство, па продолжија да го полнат кошот на противникот за убедлива победа од 94-73.

Бојиќ со 26 поени беше прв стрелец во редовите на „Штрковите“ а одлична партија имаше и Иванов со 21 поен. Двоцифрен поентерски ефект имаа и Стојановски и Вудард со по 11 поени.

Пред МЗТ сега се три гостувања во низа, најпрво против Спарс во Сараево, потоа против словенички Хелиос и Борац од Чачак. Доколку вицешампионот на Македонија сака да се наметне како сериозен кандидат за влез во првата АБА лига, ќе мора да почне да победува и надвор од Скопје.

Кризата на вредности влијае негативно на балансот помеѓу императивот за слобода и потребата за безбедност, стеснувајќи го либералниот простор на современо конципираните општества.

повеќе

Mора да се научиме како да ги градиме политиките кои ќе водат кон осврт на сите теми важни за градење позитивен мир, но и реторички да останеме конзистентни на она за што се залагаме.

повеќе

Во изминатите 24 години откако Македонија и САД воспоставија официјални дипломатски односи, македонско-американските трговски врски растат бавно, но сигурно.

повеќе