Најмладиот кошаркар во репрезентацијата на Македонија

Митревски: Возбуден сум, ова е шанса што не ја добива секој

Андреј Митревски е најмладиот играч во сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија, тој вели дека е подготвен за предизвикот и ветува дека ќе ја искористи шансата што ќе ја добие. 

17-годишниот Митревски, кој е член на Феникс 2010, но игра како позајмен во прволигашот ТФТ, доби повик од селекторот Тодоров за претстојните мечеви во квалификациите.
 
Андреј Митревски е возбуден поради шансата и ветува дека ќе даде сѐ од себе за да се докаже и да ѝ помогне на репрезентацијата.
 
„Повикот во репрезентацијата го гледам како голем поттик за понатаму. Фактот дека за прв пат треба да бидам дел од оваа селекција значи многу за мене. Тоа ми е уште поголем мотив да работам напорно во животот“, вели Митревски.
 
„Нормално е дека сум подготвен, оваа шанса не ја добива секој, и не се добива секогаш. И затоа и морам да ја искористам“.
 
„Го одработуваме првиот тренинг и навистина сум многу сум возбуден. Искрено се надевам дека ќе дадам сѐ од себе на тренинзите, па ќе видиме што ќе направиме понатаму“.

Западен Балкан оди во насока на целосна контрола на државните институции во служба на политичките елити. Не е чудо што граѓаните имаат ниска доверба во овие институции.

повеќе

Граѓаните се преморени од бескрајните, приказни на предавници и патриоти, тирански платформи, договори со Грција, Бугарија, рекети, пописи, тендери,

повеќе

Критичкото малцинство, на 2020 година не гледа само како на година која ја донесе вирусната пандемија, туку и како на година која донесе и еден друг вид на пандемија, онаа на КОВИД-авторитаризмот.

повеќе