Најмладиот кошаркар во репрезентацијата на Македонија

Митревски: Возбуден сум, ова е шанса што не ја добива секој

Андреј Митревски е најмладиот играч во сениорската кошаркарска репрезентација на Македонија, тој вели дека е подготвен за предизвикот и ветува дека ќе ја искористи шансата што ќе ја добие. 

17-годишниот Митревски, кој е член на Феникс 2010, но игра како позајмен во прволигашот ТФТ, доби повик од селекторот Тодоров за претстојните мечеви во квалификациите.
 
Андреј Митревски е возбуден поради шансата и ветува дека ќе даде сѐ од себе за да се докаже и да ѝ помогне на репрезентацијата.
 
„Повикот во репрезентацијата го гледам како голем поттик за понатаму. Фактот дека за прв пат треба да бидам дел од оваа селекција значи многу за мене. Тоа ми е уште поголем мотив да работам напорно во животот“, вели Митревски.
 
„Нормално е дека сум подготвен, оваа шанса не ја добива секој, и не се добива секогаш. И затоа и морам да ја искористам“.
 
„Го одработуваме првиот тренинг и навистина сум многу сум возбуден. Искрено се надевам дека ќе дадам сѐ од себе на тренинзите, па ќе видиме што ќе направиме понатаму“.

Реакцијата на семејството и блиските во однос на пандемијата е пресуден фактор кој влијае на емотивната состојба, размислувањата и однесувањето на младите.

повеќе

Можеби по нас ќе дојдат некои нови клинци што прегрнати ќе го слушаат мртвиот Џоле и ќе го разберат подобро отколку што го разбравме ние на кои со години жив на глуви уши ни пееше за љубовта.

повеќе

За државата Македонија, Македонците се посебен народ со повеќевековна традиција, кои зборуваат, творат, се радуваат и тагуваат на македонски јазик, веќе со векови, во и надвор од територијата на нашата држава.

повеќе