Европско првенство за играчи до 16 години

Минимален пораз за Македонија против фаворитот Шпанија на отварањето на Европското првенство

Кошаркарската репрезентација на Македонија до 16 години со пораз го започна настапот на Европското првенство во Удине, попладнево минимално загубивме од Шпанија со 57-61.

Кадетите на Македонија се прикажаа во добро издание во воведниот натпревар на Европското првенство за играчи до 16 години. Избраниците на Денис Дервишевиќ минимално загубија од Шпанија.

Противникот ги доби првите три четвртини, и имаше довицифрена предност на стартот од решавачките 10 минути, но „црвено-жолтите“ не се предадоа и се обидоа да му ги поматат сметките на фаворитот.

Со серија од 9-0, Македонија се доближи на 56-57 на 100 секунди до крајот. Но немавме сили за пресврт, промашивме шут за три, едно слободно фрлање а имавме и една загубена топка, па Шпанија се извлече и славеше со 57-61.

Андреј Митревски со 18 поени беше прв стрелец во нашата репрезентација, а Теодор Симиќ беше на чекор до дабл-дабл учинок со 11 поени и 9 скокови.

Македонија веќе утре ја чека нов натпревар, силите ќе ги одмериме со Израел а мечот започнува во 14:15 часот.

Тоталното разочарување од сите мејнстрим политички елити, вклучувајќи ги и зелените, континуирано води кон отуѓување на граѓаните, за што доказ е се помасовното бојкотирање на изборните процеси.

повеќе

Помина времето кога политиката беше „шаховска борба“ на политичките актери, која неретко се одвиваше далеку од очите на јавноста и беше доста неразбирлива за обичниот гласач. 

повеќе

Државата треба повеќе да се вклучи во промовирање на младинско претприемништво како економска активност која би помогнала за намалување на невработеноста.

повеќе