НБА

Милвоки убедлив против Атланта за израмнување во финалната серија на истокот (ВИДЕО)

Миловки бакс не дозволи ново изненадување, овој пат ја совлада Атланта на свој терен со 125-91 и изедначи на 1-1 во серијата. 

Милвоки водеше од почетокот па до крајот, а по втората четвртина која ја доби со неверојатни 43-17 веќе се знаеше победникот. На крајот славеа со 34 поени разлика.
 
Најдобар беше Јанис Адетокумбо со 25 поени, имаше и девет скока, Холидеј постигна 22, а Лопез 16. Кај Атланта, најдобоар беше Тре Јанг со за него скромни 15 поени.
 
Серијата сега се сели во Атланта каде ќе се одиграат следните два меча.
 

Можеби поради еуфоријата што ја донесе туризмот - и желбата на самите жители на Грција да уживаат во одморите - пошироката јавност беше подготвена да ги толерира дневните бројки на новозаразени (во просек помеѓу 2.000 и 3.000 случаи во текот на летото). 

повеќе

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе