НБА

Милвоки се избори за мајсторка со Бруклин (ВИДЕО)

Миловки убедливо со 104-89 го победи Бруклин и изедначи на 3-3, седмиот дуел ќе го решава патникот во конференциското финале. 

Милвоки и Бруклин играат изедначена серија, синоќа блесна Мидлтон за победа на Бакс.
 
Домаќините го контролираа мечот од самиот почеток, па до крајот и лесно дојдоа до победата од 15 поени разлика.
 
Мидлтон постигна 38 поени, имаше и 10 скокови, Адетокумбо реализираше 30 поени, имаше и 17 скокови, во составот на Бруклин најдобар беше Дурент со 32 поени и 11 скоковии, Харден постигна 16 поени.
 

„И, ако милееме ние за својата Татковина, ако во нас има барем капка македонска крв, ако во нас останала искра благороден патриотизам, овојпат треба да се впрегнеме, за да понесеме дел од тежината на едно дело и од жестокото величие на една епоха“.

повеќе

(Овој труд беше презентиран на конференцијата „Геноцидот и неговата превенција во дигиталното доба: предизвици на 21 век“, 19- 23 јули, Барселона, Шпанија.)

повеќе

Во законодавниот дом е блокирано донесувањето на дваесетина закони преку илјадници амандмани поднесени од страна на опозицијата.

повеќе