НБА

Милвоки подобар од Далас, Адетокумбо го доби дуелот со Дончиќ (ВИДЕО)

Милвоки со 112:109 ја доби пресметката против Далас, Јанис Адетокумбо и Лука Дончиќ беа најдобри во своите тимови но на крајот грчкиот кошаркар се радуваше на победата. 

Милвоки и Далас одиграа неизвесен меч кој на крајот го добија домаќините. Тие водеа во најаголемиот дел од натпреварот, но не успеваа да се одлепат. Далас во финишот го сврте резултатот и поведе со 105-103, но последните минути од дуелот му припаднаа на Милвоки за конечни 112:109.
 
Адетокумбо натпреварот го заврши со 31 поен и девет скока, Дончиќ имаше 28 поени, 13 асистенции и девет скока, му недостасуваше само уште еден скок за трипл-дабл учинок.
 
 
Резултати:
 
Бостон - Орландо 124:97
Кливленд - Њујорк 106:103
Милвоки - Далас 112:109
Оклахома - Чикаго 127:125
Јута - Атланта 116:92
ЛА Лејкерс - Њу Орлеанс 112:95
Сакраменто - ЛА Клиперс 100:138

Потребно е да се провери дали имало наредба за следење врз Камчев.

повеќе

Во чест на Меѓународниот ден на трудот, вреди да се разгледа состојбата со работничките права во државата, да се направи краток осврт на изминатата година и да се согледа што може да се направи за да се насочат работите кон подобро.

повеќе

Таквиот вид на анахрон национал-романтизам, со речиси апологетски однос кон окупаторската политика на Бугарија во Втората светска војна, штетна е за хармонизација на односите на Балканот, пред сѐ на Бугарија со РСМ, но и со Србија.

повеќе