НБА

Милвоки подобар од Далас, Адетокумбо го доби дуелот со Дончиќ (ВИДЕО)

Милвоки со 112:109 ја доби пресметката против Далас, Јанис Адетокумбо и Лука Дончиќ беа најдобри во своите тимови но на крајот грчкиот кошаркар се радуваше на победата. 

Милвоки и Далас одиграа неизвесен меч кој на крајот го добија домаќините. Тие водеа во најаголемиот дел од натпреварот, но не успеваа да се одлепат. Далас во финишот го сврте резултатот и поведе со 105-103, но последните минути од дуелот му припаднаа на Милвоки за конечни 112:109.
 
Адетокумбо натпреварот го заврши со 31 поен и девет скока, Дончиќ имаше 28 поени, 13 асистенции и девет скока, му недостасуваше само уште еден скок за трипл-дабл учинок.
 
 
Резултати:
 
Бостон - Орландо 124:97
Кливленд - Њујорк 106:103
Милвоки - Далас 112:109
Оклахома - Чикаго 127:125
Јута - Атланта 116:92
ЛА Лејкерс - Њу Орлеанс 112:95
Сакраменто - ЛА Клиперс 100:138

Пристигна барањето од етничкиот албански фактор во политиката за тоа да има промена во химната, знамето и грбот на државата.

повеќе

Доколку најмоќните луѓе во земјата (вклучително и претседателот Милановиќ) не престанат со вербалните напади и притисоци врз новинари и медиуми, се плашам дека Хрватска ќе појде по стапките на Унгарија, Полска и Словенија во однос на (не)слободата на медиумите, што секако не е европски, туку автократски пат.

повеќе

Законот за високо образование јасно и прецизно ја пропишува постапката за избор во наставно-научни и соработнички звања на високообразовните институции во нашата држава-Македонија.

повеќе