НБА

Милвоки направи „брејк“ и дојде на чекор до титулата во НБА (ВИДЕО)

Милвоки бакс со 123-119 победи на гостувањето кај Феникс санс и поведе со 3-2 во финалната серија, следниот меч го имаат на свој терен. 

Феникс за да ја освоеше НБА титулата, доволно беше само да ги добива натпреварите на свој терен, но тоа не се случи, го загубија синоќешниот меч од Милвои.
 
Феникс имаше одличен почеток на мечот, првата четвртина ја добија со 37-21 и во тие моменти изгледаше како да го имаат натпреварот под контрола.
 
Но во вториот период следуваше дебакл, тие 12 минути Милвокки ги доби со речиси 2- поени разлика, 43-24, беше подобар и во третиот период, создаде голема предност која ја одржа до крајот за победа од 123-119.
 
Милвоки имаа одлично трио на вој натпревар, Адетокумбо постигна 32 поени, Мидлтон 29, Холидеј 27, тој имашае и 13 асистенции. Во составот на Феникс, Букер со 40 беше најефикасен, Пол постигна 21.
 

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе

Граѓани, бегалци, мигранти, веќе не ни е важно – се чини дека никој не гледа светла иднина за себе во Албанија.

повеќе