НБА

Мидлтон и Адетокумбо го урнаа Бруклин, втора победа на Јута над Клиперс (ВИДЕО)

Милвоки намали на 2-1 во серијата против Бруклин откако во меч со малку поени победија со 86-83, Јута со 117-111 го совлада Клиперс и го зголеми водството на 2-0. 

Милвоки постигна 86 поени но и тие беа доволни за да се победи Бруклин, интересно дури 68 од тие поени беа дело на двајца кошаркари, Мидлтон и Адетокумбо.
 
Најефикасен беше Мидлтон кој постигна 35 поени, имаше и 15 скокови, Адетокумбо реализираше 33 поени, имаше и 14 скокови. Најефикасен кај Бруклин беше Дурент со 30 поени, запиша и 11 скокови.
 
 
Јута забелеша нова победа во дуелот со Лос Анџелес Клиперс, овој пат од 117-111. Мичел беше најдобар со 37 поени, кај Клиперс, Џексон постигна 29.
 
 
Резултати:
 
Милвоки - Бруклин 86:83 (1-2)
Јута - ЛА Клиперс 117:111 (2-0)

Како и главниот лик во романот, Доне Совичанов, и Ташко Георгиевски никогаш не потклекна и не побара пусулче од Канцеларијата на нашиот јужен сосед во Скопје за да ја премине границата и да го посети своето родно село во Егејска Македонија.

повеќе

Министерството за финансии во изминатиот период активно работеше на реформа за унапредување на фискалната децентрализација, која нуди сериозно системско решение за стабилни финансии на општините кои ќе значат одговорни општини и испорака на квалитетни и ефикасни услуги за граѓаните. 

повеќе

Либералната империјалистичка доктрина на Америка е одговорна за ужасниот масакр во места како Виетнам, Ирак и Централна Америка. Но Америка, исто така, произведе либерална антиимперијалистичка доктрина што останува затскриена во една ТВ-серија што ја восхитува американската публика уште од 1966 година.

повеќе