НБА

Мемфис урна голем рекорд, ја победи Оклахома со 73 разлика (ВИДЕО)

Мемфис ја победи Оклахома со неверојатни 152-79 и стана првиот тим во историјата на НБА кој триумфирал со повеќе од 70 поени разлика. 

Мемфис го избриша паркетот со Оклахома, неверојатна победа која ќе остане запишана во историјата на НБА.
 
Победата од 73 разлика е највисоката досега. Претходниот рекорд го држеше Кливленд кој во 1991 година го победи Мајами со 68 разлика, 148-80.
 
Мемфис урнаа уште еден рекорд, најмногу постигнати поени на еден натпревар, 152. Претходниот рекорд беше на Голден стејт, 144 во 2007 година.
 
Интересно, иако постигнаа 152 поени, ниту еден кошаркар немаше над 30 поени. Тоа беше фантастична тимска игра. Најефикасен беше Џексон со 27 поени, дури девет кошаркари имаа двоцифрен број на поени и буквално сите се запишаа во листата на поентери.
 
 
Резултати:
 
Њујорк - Чикаго 115:119
Торонто - Милвоки 97:93
Мемфис - Оклахома 152:79
Феникс - Детроит 114:103
Портланд - Сан Антонио 83:114

Продолжува активноста на копачите, крановите и мешалките за цемент додека самите Албанци се протерувани од градот. 

повеќе

После речиси две години очигледно е дека менталното здравје на вработените е исто важно како и нивното физичко здравје. Сега повеќе од било кога, неопходен е силно развиен систем за управување со човечки ресурси.

повеќе

Јазикот е многу повеќе од структура на една реченица или граматика, јазикот е нашата историја, нашите обичаи и нашето наследство...

повеќе