НБА

Мемфис победи во Минесота за пласман во следната рунда од плеј-офот (ВИДЕО)

Мемфис гризлис е последниот патник во следната рунда од плеј-офот откако со 114-106 ја победи Минесота на нејзин терен и ја доби серијата со 4-2.

Победата беше обезбедена благодарение на брилијантната игра во последната четвртина во која Мемфис постигна 40 поени, а Минесота 22. 

Најдобар во составот на Минесота беше Едвардс со 30 поени, Мекданиелс постигна 24, главната ѕвезда во тимот Џа Морант даде 17 поени, имаше 11 асистенции и осум скокови. Кај Мемфис, Бејн и Брукс постигнаа по 23. 

Двојките за конференциските полуфиналиња: 

Исток:

Мајами - Филаделфија

Бостон - Милвоки

 Запад:

Феникс - Далас

Мемфис - Голден стејт

Одлучната изборна победа на италијанската десница овозможува нејзиниот лидер да биде првата жена премиер во Италија и прва која тврди дека недвосмислено има постфашистичко потекло.

повеќе

Нов фронт за работа на градежните фирми на веќе изградените згради (и куќи) треба да биде топлинската изолација.

повеќе

Во Македонија не постои никаква забрана за конверзиона терапија, а лиценцираните психолози што може да се јават како спроведувачи или наведувачи на ваква „терапија“, за жал, не сносат никакви последици.

повеќе