НБА

Мемфис победи со звукот на сирената, Лејкерс сигурен против Шарлот (ВИДЕО)

Мемфис Гризлис по едно продолжение и со звукот на сирената го победи Бруклин со 134:133, Лос Анџелес Лејкерс ја забележа втората победа откако го совлада Шарлот со 120:101.  

Мемфис Гризлис и Бруклин Нетс одиграа интересен натпревар кој имаше исклучително возбудлив финиш.
 
Во текот на натпреварот и двете екипи се менуваа во водството, а мечот во регуларниот дел заврши 120:120. Во продолженијата Кроудер ја донесе победата со шут буквално во последниот момент од мечот.
 
Младиот Морант имаше фантастична партија постигнувајќи 30 поени во домашниот тим, најефикасен на натпреварот беше Ирвинг со 33 поени.
 
 
Лејкерс предводени од дуото Ентони Дејвис - Леброн Џејмс дојдоа до очекуваниот триумф над Шарлот, победија убедливо со 120:101.
 
Ентони Дејвис постигна 29 поени, имаше и 14 скокови, Леброн Џејмс реализираше 20 поени додавајќи и 12 асистенции.
 
 
Далас во неизвесен натпревар загубија од Портланд со 121:119. Мекалум беше јунакот на гостите со 35 поени. Во составот на Далас Порзингис постигна 32 поени, а Дончиќ беше блиску до трипл-дабл, имаше 29 поени, 12 скока и девет асистенции.
 
 
Резултати:
 
Оклахома - Голден стејт 120:92
Мемфис - Бруклин 134:133
Далас - Портланд 113:121
Минесота - Мајами 116:109
Ла Лејкерс - Шарлот 120:101

Бидејќи знаеме да се перчиме со секој што потекнал од нашиве простори, дури и до илјадито колено наназад (од Аминта III до Симона Халеп), јас ќе ја искористам приликава за да се погордеам со македонските гени на еден извонреден музичар: Васил Хаџиманов.

повеќе

Коста Абрашевиќ, Гоце Делчев... и десетици илјади современици кои потпишале дека „по род се...", за да можат да патуваат и да работат во ЕУ државите.

повеќе

Наместо ефтини штосови на прес конференциите на СДСМ, ВМРО и ДУИ, на кои во несвест паѓаат само  партиските послушници, нивните лидери треба да одговорат на конкретни прашања.

повеќе