Квалификации за ЕП 2022

Македонските кошаркари се враќаат од Талин, против Италија и Естонија ќе играме во февруари

Во македонската кошаркарска репрезентација се појавија нови случаи на ковид-19, па одложен е и утрешниот натпревар против Естонија, КФСМ потврди дека мечевите ќе ги играме во февруари. 

Македонските кошаркари од Талин се враќаат без ниту еден одигран меч од планираните два. Се појавија позитивни случаи на ковид-19 во нашата репрезентација, најпрво беше одложен мечот со Италија, а откако на последното тестирање се зголеми бројот на заразени, се одложи и дуелот со Естонија.
 
Од Кошаркарската федерација на Македонија информираат дека овие два дуели ќе бидат одиграни во февруари кога има нов прозорец за одигрување на репрезентативни натпревари.
 
Меѓународната кошаркарска федерација, ФИБА, земајќи ја предвид новонастанатата ситуација со особено внимание на безбедноста на сите учесници и спречување на понатамошно ширење на вирусот донесе одлука да ги одложи двата натпревара кои нашите репрезентативци требаше да ги одиграат вчера односно утре.
 
Па така, сениорите ќе се вратат од Естонија без да настапат, а натпреварите против соодветната репрезентација на Италија односно Естонија ќе бидат одиграни за време на третиот и финален прозорец од овој евроквалификациски циклус, предвиден да се одигра во уште еден балон во февруари идната година“, стои во соопштението на КФСМ.

Во моментов, мал број проекти или иницијативи во Македонија се фокусираат на тоа како универзитетите ги подготвуваат студентите за општествена одговорност и за граѓанскиот статус.

повеќе

Попис на населението во 2020 треба да има, затоа што тоа утре може да биде услов за Македонија да чекори напред кон ЕУ.

повеќе

Северна Македонија, исто така, мора да се придвижи кон енергетска независност, користејќи обновливи извори на енергија кои нема да му наштетат на кревкиот екосистем во оваа прекрасна земја.

повеќе