ЕП У16 Удине

Македонија загуби од Словенија, ќе се бориме за 11. место

Македонската кошаркарска репрезентација до 16 години во битката за подобар пласман загуби од Словенија со 87:80 и ќе се бори за 11. позиција во меч против Израел.

Младите македонски кошаркари лошо тргнаа во мечот против Словенија, првата четвртина ја загубија со 21:15. На полувремето беше 43:35 за Словенците.
 
Во второто полувреме Македонија ја подобри играта, дојде до негатива од пет разлика но немаше сила и за комплетен пресврт.
 
Словенија ја одржуваше предноста и на крајот заслужено славеше со 87:80.
 
Резарт Мемед со 28 поени беше најефикасен во македонската репрезентација, Андреј Митревски постигна 20 поени.
 
Македонија со Израел кој денеска беше поразен од Летонија ќе се бори за 11. место на Европското првенство во Удине.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе