ЕП У16 Удине

Македонија во последната четвртина прокоцка победа против Израел, ЕП го завршивме на 12. место

Македонските кошаркари до 16 години на 12. место го завршија настапот на Европското првенство во Удине откако денеска со 83:72 загубија од Израел.

Македонија не успеа да му се реваншира на Израел за поразот во групната фаза од Европското првенство, загубивме уште еднаш од истиот противник.
 
Нашите млади кошаркари водеа во голем дел од мечот, на полувремето имавме предност од 39:37, а во последниот период влеговме со водство од 61:58.
 
Но потфрливме во последниот период кој го загубивме со дури 14 поени разлика (11:25), на крајот Израел славеше со убедливи 83:72.
 
Најефикасен во редовите на Македонија беше Филип Наков со 20 поени, Андреј Митревски постигна 11, по десет реализираа Мемед и Петков.
 
Со овој пораз Македонија го заврши настапот на Европското првенство во Удине на 12. место. Кошаркарските надежи се покажаа во солидно издание покажувајќи дека можат да се надигруваат со најдобрите селекции на континентот.

За преродба требаат само три чекора: промена на изборниот модел, укинување на мега и квази државниот апарат заедно со сите паразити во него и економски план за ревитализација на земјата.

повеќе

Нашиот капацитет за справување со општи кризи е ограничен. Дали здравството е немоќно, или ние не можеме да се прилагодиме на промени?

повеќе

 За базата во Ново Село, Бугарија не добива ни долар за закупнина, а отворени се и бројни прашања за животната средина.

повеќе