Квалификации за ЕП 2019

Македонија со пораз од 60 поени разлика се враќа од Италија

Женската кошаркарска репрезентација на Македонија претрпе уште еден висок пораз, „Црвено-жолтите" загубија на гостувањето во Италија со 93-33

Февруарските натпревари од квалификациите за Евробаскетот не вратија во реалноста и ни покажаа на какво ниво е женската кошарка во Македонија.

По убедливиот пораз на домашен терен од Хрватска, избраничките на Марјан Лазовски доживеаја нов дебакл, овој пат на гостувањето кај Италија каде претрпеа пораз од 93-33.

Уште од самиот старт се виде кој е кој, домаќините го отворија мечот со серија од 21-0, Македонија првите поени ги реализираше на истекот на осмата минута кога Лазареска погоди за два.

„Црвено жолтите“ ја подобрија играта во офанзива во вторите 10 минути, реализираа 15 поени, но и примија 31, па на полувреме се замина со резултат 56-19.

Најизедначено беше во третата четвртина која Италија ја доби со 15-11. Сепак, „Аѕурите“ својата класа одново ја демонстрираа во завршните 10 минути, кои ги решија во своја корист со 22-3 и на крајот славеа со убедливи 93-33.

Во редовите на Македонија немаше ниту една кошаркарка со двоцифрен учинок, прв стрелец беше Митрошиновиќ со 9 поени. Тантуровска, Лазареска, Кметовска и Парис постигнаа по четири.

„Бејоеремите" веќе многу долги години имале и имаат јазик којшто (Слушни! Слушни добро!) сите, освен нас, го нарекуваат „македонски".

повеќе

Добронамерниот дијалог – поточно способноста да се види светот преку очите на други луѓе, посебно оние со кои не се согласуваме – никогаш не бил поважен од сега.

повеќе

Владата не би смеела самостојно да одлучува за ставање под концесија на минералните суровини како што предвидува постојниот закон.

повеќе