Европско првенство за играчи до 18 години

Македонија ја прегази Естонија со 35 разлика за полуфинале на Европското првенство во Орадеа

Македонија ќе игра полуфинале на Европското првенство Б дивизија за играчи до 18 години откако попладнево убедливо триумфираше над Естонија со 92-57.

Избраниците на селекторот Тони Симиќ се пласираа помеѓу четирите најдобри селекции на Европското првенство во Орадеа. Попладнево Македонија немаше милост за Естонија и славеше со 35 поени разлика.

Се беше јасно по првите десет минути кога „црвено-жолтите“ реализираа 30 поени а примија само 6. Па продолжението од мечот беше само рутина.

Втората четвртина беше прилично изедначена и Македонија ја доби со 28-26, но во третиот период повторно дојде до израз квалитетот на нашата селекција и стигнавме до позитива од 37 поени.

На стартот од последната четвртина, водството во два наврати беше и +43, но потоа следуваше мало опуштање па Естонија го доби овој период со 15-17 и конечниот резултат на семафорот гласеше 92-57.

Убедливата победа беше резултат на тимска игра, дури пет играчи имаа двоцифрен учинок, а прв стрелец беше Андреј Јакимовски со 17 поени.

Со победата над Естонија, Македонија обезбеди две шанси за промоција во А дивизијата во која одат трите најдобри репрезентации. Првата прилика за влез во елитата ќе ја имаме во полуфиналната пресметка со подобриот од Израел и Шведска. Доколку загубиме, поправен испит ќе имаме во малото финале со поразениот од дуелот помеѓу Полска и Чешка.

Плаќањето на вработените на час наместо месечно помага да се зголеми нивната плата со тоа што ќе се вреднува работното време поефикасно.

Нема пазар доколку нема информации. Дајте ги информациите за пазарот на грозје.