Претквалификации за СП 2023

Македонија ја победи Швајцарија и се пласираше во квалификациите за СП

Македонската кошаркарска репрезентација на коло пред крајот обезбеди пласман во квалификациите за Светското првенство 2023 откако денеска со 67-61 ја победи Швајцарија. 

Се уште теоретски не сме го обезбедиле пласманот во квалификациите, но реално да. Само невидено чудо може да не спречи да испаднеме, а тоа е Швајцарија утре да ја победи Словачка, а Словаците потоа да ја совладаат Македонија со повеќе од 60 поени разлика. Исход кој реално е невозможно да се случи.
 
Македонија против Швајцарија водеше буквално во текот на целиот натпревар. Започнавме одлично, ја добивме првата четвртина со 18-10,  таквата игра ја продолживме и во следните десет минути, на одморот се замина со предност на нашата репрезентација од 39-23.
 
Швајцарците во второто полувреме се обидуваа да се вратат, но кога и да се приближеа, момците на Бајиќ знаеа да се одлепат. Конечниот резултат гласеше 67-61.
 
Најефикасен во нашата репрезентација беше Адем Мекиќ со 16 поени, Бојан Трајковски постигна 15, двоцифрен беше и Бојан Ккрстевски со 11 поени. Кај Швајцарија најдобар беше Казади со 15 поени.
 
Утре на програмата е дуелот меѓу Швајцарија и Словачка, а турнирот се затвора во среда со мечот меѓу Македонија и Словачка.
 

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе

Тешко е да се очекува дека ветото ќе биде туку-така тргнато. Дури и кога би се постигнал некаков договор, тоа би значело дека Македонија направила тешки и болни компромиси за да дојде до решение, имајќи ги предвид тврдите позиции на Бугарија.

повеќе

Лошите прогнози за инфлацијата и зголемувањето на цените на сите енергенси, не упатува кон еден заклучок - обновливите извори на енергија, заедно со вложувањето во самоодржливост и економијата на подарувањето сега се позначајни отколку кога и да е претходно.

повеќе