Претквалификации за ЕП 2021

Македонија ја победи и Романија, голем чекор кон главната рунда

Македонската кошаркарска репрезентација одигра одличен натпревар против Романија и оствари многу значајна победа од 90:76 во второто коло од претквалификациите за ЕП 2021. Триумф кој не носи чекор поблиску до главната квалификациска рунда. 

По триумфот во Косово, македонските кошаркари го добија и вториот меч од втората рунда претквалификации за ЕП 2021, денеска во салата „Борис Трајковски“ беше совладана Романија со 14 поени разлика.
 
По првата четвртина која помина во неизвесна игра и заврши со водство на Македонија од 20:19, избраниците на Давитков одиграа одлично во вториот период и на одморот заминаа со водство од 43:35.
 
На исто ниво беше одигран и третиот период во кој имавме и највисоки 16 поени разлика, 57:41. Во последниот период Македонија го одржуваше водството и на крајот сосема заслужено победи со 90:76.
 
Капитенот Војдан Стојановски беше вистински лидер во победата постигнувајќи 21 поен, имаше и 13 скока и пет асистенции. Одличен беше и Бојан Трајковски кој постигна исто така 21 поен, Хендрикс реализираше 14.
 
Македонија има две победи по првите две кола во втората рунда претквалификации. Следниот меч за нашите кошаркари е во декември кога на домашен терен ќе го пречекаме Косово.
 

Не е во прашање само Русија VS Западот. Има нов играч на масата.

повеќе

Ако на референдумот на 30 септември македонските гласачи изгласаат да се смени името на нивната држава во Северна Македонија, НАТО треба да ја покани нивната влада во Алијансата.

повеќе

Паметам како вчера да беше: пред самиот распад на Југославија, по локалните пазарчиња на таа земја нагло се расшетаа сомнителни типови што шиткаа лажњаци на статусниот симбол на мојата генерација - славните фармерки „петсто кец”. 

повеќе