Претквалификации за СП 2023

Македонија ѝ направи услуга на Словачка, но ја оствари целта

Македонската кошаркарска репрезентација со висок пораз од Словачка од 72-88 ги заврши претквалификациите но ја оствари целта, се пласиравме во квалификациите за СП 2023. 

На Словачка ѝ требаше победа од 16 поени разлика за да ја помине Швајцарија на табелата и да го освои второто место, токму тоа и се случи на денешниот натпревар. 
 
Ние не смеевме да си дозволме пораз од 28 или повеќе разлика, па тешкиот пораз не беше и кобен за Македонија, целта е остварена.
 
Словачка ги доби сите четвртини, во последниот период двапат имаа водство и од 20 поени разлика, но во финишот успеавме да се совземеме и да не дозволиме да ни се случи сенационална елиминација.
 
Николов го одигра својот најдобар натпревар на овој турнир, постигна 17 поени, Мекиќ реализираше 16, Крстевски 15, а двоцифрен беше и Вајли со 14. Кај Словачка доминираа Фушек и Бродзиански, првиот постигна 23 поени, вториот 17.
 
Сите три селекции освоија по шест бодови, но поради подобрата кош разлика, Македонија и Словачка одат во квалификациите за СП 2023, Швајцарија може да жали, можеби тие не очекуваа ваков расплет на денешниот натпревар, но се случи најлошото сценарио за нив.

Првичната реакција на голем број држави кога се појави новата варијанта на ковид-19 вирусот за забрана на патувањето од Јужна Африка и од соседните држави, иако истиот веќе се има проширено, е очајна мерка. Всушност, државите можеби се и подобро подготвени отколку што мислат за што и да следи.

повеќе

Со неколку геополитички шаховски потези, Кина докажа дека не секогаш оружјето и војните се единствениот начин за глобална доминација.

повеќе

Македонија може да ги задоволи потребите од електрична енергија ако на површина од 160 км2 постави соларни панели, а инвестицијата за тоа е 2,4 милијарди евра.

повеќе