Претквалификации СП 2023

Македонија блескаше во завршните 10 минути за убедлива победа над Словачка

Македонија ја забележа првата победа во претквалификациите за Светското првенство, „црвено-жолтите" вечерва забележа убедлива победа над Словачка од 69-47.

По поразот од Швајцарија на стартот, избраниците на Драган Бајиќ вечерва се рехабилитираа со висок триумф над Словачка. 

Македонија одлично го отвори натпреварот, првата четвртина ја доби со 22-10, а на стартот од вторите десет минути, стигна и до +19 (34-15). Словачка сепак не се предаде, до крајот на полувремето намали на 11 негатива (35-24), а во третата четвртина успеа целосно да се врати во игра и да се доближија на само -4 (46-42). 

Сепак, „црвено-жолтите“ блеснаа во завршните 10 минути, направија серија од 20-0, противникот првите поени ги реализираше дури по седум минути игра, па на крајот Македонија славеше со убедливи 69-47. 

Бојан Трајковски со 16 поени и осум скокови беше најдобар поединец во редовите на Македонија, двоцифрен учиник уште забежаа Џејкоб Вајли (12 поени), Адем Мекиќ (12 поени, Бојан Крстевски (10 поени) и Кристијан Николов (10 поени). 

Со ова беше ставен крај на првиот круг од турнирот по кој трите селекции имаат по една победа, но првото место засега е за нашата репрезентација со оглед на подобрата кош-разлика.

Насловот асоцира и на резултатите од изборите, кои, кога ќе излезе оваа колумна, ќе бидат познати, иако најретко споменуван збор во кампањата беше зборот ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈА, кој е единствен начин за остварување на сите „големи“ ветувања што ги слушнавме изминативе две недели.

повеќе

Опонентите на академик Блаже Ристовски во Македонија го квалификуваа како националист, во белградскитe кругови  го именуваа како „бугарофил“, а во Бугарија го нарекуваа „Југословен“ и „србокомунист“. А тој си остана ист, исправен пред нападите и секогаш подготвен да им одговори на критичарите.

повеќе

Ентузијазмот во првите месеци од годинава во врска со масовната вакцинација беше таков што Србија во март беше прва меѓу европските држави според бројот на граѓани што примија втора доза на милион жители. 

 

повеќе