НБА

Мајами победи во Бостон и се избори за мајсторка на домашен терен (ВИДЕО)

Мајами со 111-103 го победи Бостон на негов терен и израмни на 1-1 во финалната серија на истокот, Батлер имаше фантастична партија со 47 поени. 

Бостон пропушти на домашен терен да дојде до триумф и пласман во големото НБА финале, битката за шампион на истокот ќе продолжи во Мајами.
 
Натпреварот беше изедначен иако во најголем дел од него водеше Мајами, Бостон се враќаше, поведуваше, но на крајот гостите имаа подобар финиш и победија.
 
Батлер имаше брилијантна партија, постигна 47 поени, имаше девет скокови и осум асистенции. Во составот на Бостон најдобар беше Тејтум со 30 поени, имаше и девет скокови.
 
 

Минатата недела во јавноста се актуелизираше дискусијата за концептот на даночната реформа.

повеќе

Војната во Украина ја разоткри вистината за Русија, но и вистината за Европа. 

повеќе

Несанкционирањето на овој говор доведува до повторување, ширење и злоупотреба на овие аномалии како еден вид „нормализиран“ начин во политичката борба против поединци и групи со различни мислења.

повеќе