НБА

Мајами победи во Бостон и се избори за мајсторка на домашен терен (ВИДЕО)

Мајами со 111-103 го победи Бостон на негов терен и израмни на 1-1 во финалната серија на истокот, Батлер имаше фантастична партија со 47 поени. 

Бостон пропушти на домашен терен да дојде до триумф и пласман во големото НБА финале, битката за шампион на истокот ќе продолжи во Мајами.
 
Натпреварот беше изедначен иако во најголем дел од него водеше Мајами, Бостон се враќаше, поведуваше, но на крајот гостите имаа подобар финиш и победија.
 
Батлер имаше брилијантна партија, постигна 47 поени, имаше девет скокови и осум асистенции. Во составот на Бостон најдобар беше Тејтум со 30 поени, имаше и девет скокови.
 
 

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе