НБА

Мајами победи со 35 разлика, Феникс со 30 (ВИДЕО)

Мајами и ја прегази Филаделфија победувајќи ја со 120-85, слично беше и на дуелот меѓу Феникс и Далас каде домаќините славеа со 110-80. 

Мајами ја понижи Филаделфија победувајќи ја со 35 поени разлика и поведе со 3-2 во полуфинналната серија на истокот.
 
Батлер со 23 поени и девет скока беше најдобар кај Мајами, во составот на Филаделфија Ембид постигна 17 поени.
 
 
Ништо подобро не помина ниту Далас на гостувањето кај Феникс каде загуби со 30 поени разлика.
 
Букер со 28 поени беше најдобар поединец во составот на Феникс, Лука Дончиќ реализираше исто толку поени за Далас, имаше и 11 скокови.
 
 
Резултати:
 
Мајами - Филаделфија 120:85 (3-2)
Феникс - Далас 110:80 (3-2)

Во новите предлози се направени само формални, но не и суштествени промени, во однос на претходниот предлог (кој Владата го нема објавено).

повеќе

Енергетската криза во светот, но и во Република Македонија (РМ), не стивнува иако сме на почеток на летото кога вообичаено има помала потрошувачка на енергија кај нас. 

повеќе

Самостојните уметници не се доволно мотивирани да создаваат. 

повеќе