НБА

Мајами не се предава, нова победа над Лејкерс (ВИДЕО)

Мајами го победи Лејкерс со 111:108 и намали на 3-2 во финалната серија, Џими Батлер имаше нова извонредна партија постигнувајќи трипл-дабл. 

Фановите на Лос Анџелес Лејкерс ноќеска ја чекаа новата НБА титула, но ќе почекаат уште некое време, Мајами Хит не се дава, одиграа одличен меч и дојдоа до втора победа.
 
Натпреварот беше тесен, Мајами најчесто водеше, но Лејкерс не беше далеку, во последниот период езерџиите дојдоа и до водство но го испуштија, но во исклучително драматичната завршница Мајами го доби мечот со 111:108.
 
Џими Батлер одигра уште една маестрална партија, постигна 35 поени, имаше 12 скока и 11 асистенции, Робинсон реализираше 26 поени.
 
Леброн Џејмс беше најефикасен, постигна 40 поени, имаше и 13 скокови, одличен беше и Дејвис со 28 поени и 12 скокови, но тоа не беше доволно за победа.
 

Самиот Никос Коѕијас не го почитува договорот што го потпиша со Заев и Димитров. Ќе реагира ли македонското МНР на терминологијата во неговата колумна, како што вети дека секогаш ќе реагира кога се крши Договорот од Преспа? Треба. Ама не е за верување.

повеќе

За првпат 16 врвни бизнисмени од земјите на Западен Балкан, врз основа на мерливи критериуми, ќе го следат напредокот на економските реформи во регионот и ќе го известуваат Брисел.

повеќе

Хрватска и Северна Македонија имаат јаки културни и историски врски и традиционално добри односи. Заради тоа, но и заради хрватското искуство со пристапните преговори, Хрватска треба да биде најдобриот пријател и бранител на нејзиниот европски пат, особено откако Северна Македонија е изложена на токсичен национализам и на неправда, нешто за што во Европската унија не смее да има место, пишува во колумна за Аутограф хрватскиот пратеник Бојан Главашевиќ анализирајќи ги бугарските условувања, но и предупредува дека Хрватска засега молчи..

повеќе