НБА

Мајами ќе игра во финалето на истокот, Далас и Дончиќ обезбедија мајсторка со Феникс (ВИДЕО)

Мајами со 99-90 победи на гостувањето кај Филаделфија и со 4-2 ја заврши серијата за пласман во финалето на источната конференција, Далас со убедливи 113-86 го совлада Феникс и се избори за мајсторка. 

Мајами е првиот патник во конференциските финалиња откако со 4-2 ја доби пресметката со Филаделфија. Синоќа одиграа одличен меч и славеа со 99-90.
 
Најдобар во победничкиот тим беше Батлер со 32 поени, кај Филаделфија Ембид и Максеј постигнаа по 20.
 
 
Далас со убедливи 113-86 го победи Феникс и израмни на 3-3. Решавачкиот меч ќе го игра на теренот на противникот.
 
Лука Дончиќ беше најдобар на теренот со 33 поени, 11 скокови и осум асистенции. Во составот на Феникс, Ајтон постигна 21 поен, имаше и 11 скокови.
 
 
Резултати:
 
Филаделфија - Мајами 90:99 (2-4)
Далас - Феникс 113:86 (3-3)

За пишувањата на Хари Костов за проблемите на државата – ако компетентен човек зборува за нефункционирањето на правната држава, кое има директен одраз врз економијата, не може тоа да се заврши со охридскиот уличен жаргон.

повеќе

Колку и да сакаме Украинците да добијат целосна правда, на ерата на славни војни, несомнени победи и чисти порази ѝ дојде крајот. 

повеќе

Македонскиот народ мора да ја заштити автокефалноста на својата Македонска православна црква - Охридска архиепископија, како еден од носечките елементи на неговиот идентитет, од сите загрозувања од Фанар, од СПЦ и другите меѓународни црковни и други чинители. Време е за нов Македонски црковно-народен собир, како во 1945 година.

повеќе