НБА

Лука Дончиќ со уште една блескава партија го предводеше Далас до победа (ВИДЕО)

Далас со 138:122 славеше на гостувањето кај Мемфис, а главна ѕвезда и на овој меч беше Лука Дончиќ. 

Лука Дончиќ има одличен старт на својата втора сезона во НБА лигата, Словенецот е во константна форма и речиси на секој меч е главниот играч на Далас.
 
Ноќеска тие победија со 138:122 на гостувањето кај Мемфис и ја забележаа шестата победа во деветиот меч оваа сезона
 
Лука Дончиќ беше најдобар на теренот со учинок од 24 поени, 14 скокови и осум асистенции. Џексон од Мемфис имаше 23 поени.
 
 
Џејмс Харден одигра уште еден меч според неговите стандарди, со многу поени, а Хјустон со 117:94 победи на гостувањето кај Чикаго.
 
Харден реализираше 42 поени, имаше десет скока и девет асистенции. Најдобар кај Чикаго беше Капела со 16 поени, но дури 20 скокови.
 
 
Резултати:
 
Сан Антонио - Бостон 115:135
Шарлот - Њу Орлеанс 94:117
Чикаго - Хјустон 94:117
Мемфис - Далас 122:138
Оклахома - Голден стејт 114:108
 

Јавните медиумски сервиси треба да бидат столб на демократските општества и примарен извор на информации за сите граѓани.

повеќе

Отповикот или импичментот на претседателот Доналд Трамп од страна на Претставничкиот дом покажува дека членовите на Конгресот на САД прво се партијци, а потоа Американци.

повеќе

Најпрво, важно е да се напомене дека поседувањето на оф-шор компанија не е нелегално само по себе. Во суштина оф-шор земјите нудат низа поволности како што се исклучително поволни стапки на данок. Всушност, некои од нив имаат нула стапка на данок. 

повеќе