НБА

Лука Дончиќ со уште една блескава партија го предводеше Далас до победа (ВИДЕО)

Далас со 138:122 славеше на гостувањето кај Мемфис, а главна ѕвезда и на овој меч беше Лука Дончиќ. 

Лука Дончиќ има одличен старт на својата втора сезона во НБА лигата, Словенецот е во константна форма и речиси на секој меч е главниот играч на Далас.
 
Ноќеска тие победија со 138:122 на гостувањето кај Мемфис и ја забележаа шестата победа во деветиот меч оваа сезона
 
Лука Дончиќ беше најдобар на теренот со учинок од 24 поени, 14 скокови и осум асистенции. Џексон од Мемфис имаше 23 поени.
 
 
Џејмс Харден одигра уште еден меч според неговите стандарди, со многу поени, а Хјустон со 117:94 победи на гостувањето кај Чикаго.
 
Харден реализираше 42 поени, имаше десет скока и девет асистенции. Најдобар кај Чикаго беше Капела со 16 поени, но дури 20 скокови.
 
 
Резултати:
 
Сан Антонио - Бостон 115:135
Шарлот - Њу Орлеанс 94:117
Чикаго - Хјустон 94:117
Мемфис - Далас 122:138
Оклахома - Голден стејт 114:108
 

Ако идниот премиер биде македонски Албанец и ако успее сите граѓани на Македонија да се поклонуваат под едно знаме, тогаш – зошто да не!

повеќе

Стана премногу вообичаено да се слушнат повици за брза и сериозна одмазда како одговор на недокажани престапи на говорот и мислата, велат Ноам Чомски, Џ.К. Роулинг и 150 други интелектуалци во отворено писмо до јавноста.

повеќе

Додека повеќето земји во светот се соочуваа со двојна, здравствена и економска криза, Косово преминуваше во тројна криза заради политичките случувања.

повеќе