НБА

Лука Дончиќ го помина Џејсон Кид и стана рекордер во Далас (ВИДЕО)

Далас со 127:123 го победи Њу Орлеанс, Лука Дончиќ го запиша 22. трипл-дабл за својот клуб со што урна рекорд на франшизата. 

Иако има само 21 година, Лука Дончиќ ноќеска го имаше својот 22. трипл-дабл за Далас со што го помина Џејсон Кид и стана кошаркарот на Маверис со најмногу трипл-дабл учиноци.
 
Далас по продолжение го победи Њу Орлеанс со 127:123.
 
Дончиќ постигна 30 поени, имаше 17 скокови и 10 асистенции. Фантастична партија имаше и Порзингис кој беше најефикасен со 34 поени, имаше и 12 скокови.
 
Кај Њу Орлеанс Инграм постигна 27, Бол 25, а Зион Вилијамсон имаше уште еден меч со над 20 поени, постигна 21.
 
 
Резултати:
 
Кливленд - Бостон 106:112
Детроит - Оклахома 107:114
Милвоки - Индијана 119:100
Бруклин - Мемфис 79:118
Мајами - Орландо 116:113
Њујорк - Јута 104:112
Минесота - Чикаго 115:108
Далас - Њу Орлеанс 127:123
Портланд - Вашингтон 125:104

Овогодинешниот процес во одлучување по конкурсот за финансирање на проекти за игран филм е селективен, корумпиран и компромитиран,

повеќе

Во споредба со 2019 година, просечното време поминато на социјалните медиуми во 2020 година се зголеми за рекордни 100% на сите платформи.

повеќе

Ковид-19 може да нѐ научи битни лекции за животот - дека почитта кон другите човечки суштества не е во честа која им ја даваме со пружање рака и тапкање по грбот, туку во суштинската грижа за нивната добробит и здравје.

повеќе