Атракција на Словенецот

Луда асистенција на Дончиќ против Италија (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Словенија со убедливи 90-71 ја победи Италија во пријателски натпревар одигран во Трст, а Лука Дончиќ имаше една брилијантна асистенција која привлече внимание. 

Лука Дончиќ мечот го заврши со 12 поени, седум скокови и пет асистенции. За разлика од другите НБА ѕвезди, тој одлучи цело лето да биде со репрезентацијата.
 
Не само што ќе ги почне подготовките со Словенија за Европското првенство кое ќе почне на 1 септември, туку игра и на пријателски натпревари, а ќе биде дел и од квалификациските мечеви.
 
Погледнете ја асистенцијата на Дончиќ која ги збуни Италијаните:
 

Доколку чувствуваме дека нашиот труд ќе биде награден со успех, ќе ѝ приоѓаме на околината со апетит, доверба и храброст.

повеќе

Од општи формулации кон конкретни разговори.

повеќе

„Вчерашниот ден измина, утрешниот допрва доаѓа, го имаме само денес - да започнеме“.

повеќе